Úvod

Dvadsaťpäť rokov v živote ľudského spoločenstva znamená jednu generáciu produktívneho života, v živote človeka dospelosť, začiatok kariéry, rodinného života a vážnych rozhodnutí. V živote školy, kde sa striedanie generácií riadi inými pravidlami, je to už siedma ucelená "sezóna". Je to čas, ktorý už stojí za to, aby sme sa krátko zastavili a trochu zaspomínali na prežité obdobie. A to je aj ten najdôležitejší dôvod, prečo vznikla táto pamätnica. Veríme, že všetci, ktorým sa dostane do rúk a boli alebo budú našimi absolventmi, na jednej strane budú mať pocit, že to nie je až tak dávno, čo sedeli v školských laviciach a na strane druhej, tým nastávajúcim absolventom pripomenie, že o ďalších dvadsaťpäť rokov sa možno v pamätnici okrem ich mena objaví meno ich potomka-nasledovníka tak, ako je to často v súčasnosti.
Tým starším možno pamätnica pripomenie, že by sa mali do svojej školy pozrieť, ako žije, ako sa rozvíja a mení a po pritom si pohovoriť so svojimi učiteľmi. Takéto stretnutia sú totiž pre každú školu a pre každého učiteľa veľmi cenné a príjemné. Učitelia práve v týchto okamžikoch, keď príde reč na životné cesty jednej či druhej strany, významnejšie a hlbšie prežívajú svoje poslanie a zároveň sa posilňujú v presvedčení o zmysluplnosti svojej práce.
Škola vo svojej podstate, to sú hlavne žiaci a učitelia a vzťahy medzi nimi. Nesmieme však pri obzretí sa späť zabúdať aj na ostatných zamestnancov, bez ktorých by sa jej život zastavil. Aj oni prispeli svojou prácou k tomu, že naša škola sa mohla v dobrom "zdraví" dožiť spomínaného jubilea.
Všetkým nám, žiakom, učiteľom, ostatným zamestnancom školy, želám do ďalšieho obdobia, aby nás neopustil elán, optimizmus a chuť do práce, aby trpezlivosť, humanizmus a toleranciu doplňovalo fyzické aj duševné zdravie.

Ing. Július Sloboda
riaditeľ školy do roku 2004