4. Ing. Ladislav Hanajík :Zo spomienok na Fajnorku

            Do Strednej priemyselnej školy na Fajnorovom nábreží som nastúpil 1.mája 1949. Medzi učiteľmi na Fajnorke  som sa ocitol náhodou, aj keď ja sám som absolventom tejto školy z roku 1942, mojím triednym profesorom bol Ing. Kovačič. Spomínam si, že počas môjho štúdia bol v učiteľskom zbore aj Dobroslav Chrobák, významný slovenský medzivojnový spisovateľ, učil na staviteľskom odbore.

            Po skončení štúdia na SVŠT, som sa jedného dňa prechádzal po nábreží Dunaja a osud alebo náhoda chcela, aby som sa tam stretol s  vtedajším riaditeľom  tejto školy Ing. Š. Kovačičom,  mojím bývalým triednym profesorom . Po chvíľke rozhovoru mi navrhol, aby som nastúpil ako učiteľ k nemu.  Dosť som nad tým uvažoval, platy vo výrobe boli príťažlivejšie už vtedy, ale nakoniec som si povedal, že dva - tri roky vypomôžem bývalému triednemu zo starej známosti a nastúpil som.

            Od prvej chvíle som sa ocitol v priateľskom, veselom prostredí. V tom čase  mal početný pedagogický  zbor len päť žien. Stretol som tam  aj svojich bývalých kolegov z vysokoškolského štúdia, s ktorými sme prežili nejednu veselú chvíľu v internáte na Lafranconi ( napr. Jano Baláška, neskôr zástupca riaditeľa aj na Kvačalovej ulici).

            Práce bolo vyše hlavy, okrem pedagogického úväzku sme boli súčasne aj vychovávatelia v internáte, ktorý sídlil v starom kláštore uršulíniek.Po dvoch rokoch sme internát vlastnoručne ( do slova a do písmena ) preniesli cez prázdniny do budovy bývalej Vládnej budovy hneď vedľa školy. ( Poznámka redakcie : Vládna budova za prvej Slovenskej republiky, dnes komplex Filozofickej fakulty UK ). Dnes  to znie priam neuveriteľne, že profesori vykonávali aj prácu vychovávateľov, ale v niečom to bolo vynikajúce - bývali sme v internáte, mali sme väčší vplyv na výchovu a prospech žiakov.

            Odjakživa som rád spieval ( Poznámka redakcie : A vynikajúco! ), a preto som v škole založil spevácky krúžok SLZA, ktorý rozveseľoval ľudí pri rôznych oslavách. Veru neraz sme spievali aj pri zakladaní JRD!

            Možno preto, že som stretol ľudí, ktorí sa mi stali nielen kolegami, ale aj priateľmi ,možno preto, že som sa v pedagogickej práci uprostred mladých ľudí som sa „ našiel “, neodišiel som zo školstva.

            Medzi mojimi kolegami ste naozaj našli nezvyčajné osobnosti: riaditeľ Ing. Kovanič, zvaný „Bobi“, bol v škole prísny, ale na výletoch  so žiakmi či s kolegami na pobytoch v prírode bol ako med. Kolega Ing. Baláška bol postrachom v laborkách, neskôr rovnako prísne a pedantne učil celé generácie technické kreslenie na Kvačalovej ulici. Ing. Pánik bol známy turista , značkoval turistické chodníky. Nikdy nechýbal v partii so mnou a s Ing. Gajdošom, odborníkom na vodné motory ( a víno).

            Ing. Drgoň bol vynálezcom, znalcom hríbov ( vedel všetky latinské názvy), hvezdárom a veštcom. Jednému človeku na naliehanie povedal presný termín  smrti, a preto sa mladé kolegyne  z Kvačalky báli s ním stretnúť na ulici.

            Neskorší riaditeľ  Ing. Krulich bol vášnivý automobilista a učiteľ v autoškole. Z „dielňakov“ spomeniem aspoň Fera Bišča, vášnivého rybára, ktorý vo Váhu pri Hlohovci chytil 64- kilového sumca.

            Medzi mojimi žiakmi sa ocitli aj budúci kolegovia ,napr. Ing. V. Hradecký, Ing, V. Hopka , Ing. M. Jursa, prof. Ing. D. Driensky. Na Fajnorovom nábreží som učil otca D. Pašeka ( mladého D. Pašeka na Kvačalovej ulici).

            Chodili sme každý rok na odborné exkurzie žiakov ( štvrtáci chodili na štyri dni - v tom sme pokračovali aj na Kvačalovej až do 1989 roku ).Ale najradšej spomínam na výlety učiteľov s rodinnými príslušníkmi .Chodili sme prvý júlový týždeň do prírody stanovať alebo sme bývali v nejakom stredisku. Tam boli naozaj krásne zážitky na celý život. Človek mal často pocit, že sa predsa len oplatí na tom biednom svete žiť

            Napriek tomu, že sme pracovali v školstve, nestratili sme kontakt s výrobou. Robili sme verejnoprospešné práce, naša skupina ( Ing. Drgoň, Ing. Krulich, Ing. L. Hanajík ) napr. navrhla konštrukciu  a vyrobila aj prototyp stroja na výrobu kvádrov. Škola dostala za náš návrh vyznamenanie od primátora mesta Bratislavy.

            V zbore nebolo nikdy dlho bez smiechu. Niekedy sme to s humorom aj prehnali. Nikdy nezabudnem na náš zážitok zo spartakiády v Prahe. Jeden náš mladší (ale ženatý) kolega často hľadel na jedno krásne dievča. Vystreli sme si z neho. Celá partia zašla do mesta, kúpili sme dlhé teplé spodky, pekne ich zabalili do balíka a na adresu jeho manželky sme balíček poslali aj so sprievodným listom: „Miláčik, toto si si u mňa naposledy zabudol, dúfam, že ti to nechýbalo. Tvoja Lidka.“

            Za psinou sme nemuseli chodiť ani do Prahy. Spomínam si na jednu príhodu, ktorá sa dlho rozprávala pri stretnutiach učiteľov z Fajnorky. Dielenský učiteľ pán Hrabár pochádzal z východného Slovenska od Humenného. Napriek tomu, že  hovoril spisovne, za živý svet sa nevedel naučiť vyslovovať spoluhlásku „ch“. Hovoril „horí“ namiesto „ chorý“. Jedného dňa  zavolal žiakov k sebe do zámočníckej dielne a prikázal im odniesť odtiaľ stolovú vŕtačku so slovami:

„Hoďte dole, ja hneď prídem!“ Z dielne sa vychádzalo na dvor dolu schodmi. Milí chlapci zišli po schodoch, vŕtačku  hodili na zem do blata a odišli  spokojne do triedy.

            V roku 1972 sa tento zohratý pedagogický kolektív rozdelil. Delenie nebolo jednoduché, ja som sa dostal do skupiny, ktorá odišla na novovznikajúcu školu SPŠ, Kvačalova 20.  Bolo mi aj ľúto, že odchádzam od priateľov a kolegov, ale  zmenou pracoviska som získal to, že som sa dostal bližšie k bydlisku. Bývam som len o dve ulice ďalej. Súhlasil som aj preto, že riaditeľom sa mal stať Ing. Milan Strna. Ja som Milana poznal od malého chlapca. S jeho otcom, pánom školníkom na Fajnorke, sme boli dobrí kamaráti, chodili sme spolu na ryby a na iné akcie.

            Milan mal už ako dorastajúci chlapec záujem o motory, hlavne motorky, v pivnici školy ich mal niekoľko - to bolo jeho kráľovstvo. Neskôr sa stal aktívnym pretekárom. Poznal som ho aj ako kolegu, aj keď bol mladý, bol iniciatívny a povahovo prístupný ľuďom.

            Tak som teda šiel na Kvačalovu ulicu. Zakladanie školy si vyžiadalo veľa práce od každého jedného z nás. Postupom času sa aj tu vytvoril dobrý kolektív, ale prišli také časy, že v pedagogických zboroch  bol veľký pohyb a veľa ľudí sa vystriedalo.

            My, čo sme prišli z Fajnorky, priniesli sme starý zvyk humorným spôsobom prijímať nových členov pedagogického zboru, voláme to „inštalácia“. Na Kvačalovej  mi zo začiatku pomohol inštalovať nových učiteľov Ing. Milan Štark a hlavne Ing. Dušan Driensky ( dnes už vysokoškolský profesor na SVŠT), neskôr roky organizoval „krst“ nových učiteľov Ing. V. Hopka, zástupca školy, majster Slovenska v plávaní a pravidelný bežec Devín - Bratislava. Myslím, že som si vychoval dôstojného nástupcu. Potom začali organizovať inštalácie i kolegyne, napr. PhDr. K. Jendeková a PhDr. M. Caltíková, neskôr Mgr. B. Škottová , Ing. M. Jánošíková a z novších kolegov pán učiteľ J. Zelina.

            Ešte dnes, keď pracujem v škole ako dôchodca, pozorujem, čo sa žiaci učia a čo vedia. Je iná doba, sú iné požiadavky na základnú školu, ale môžem zodpovedne prehlásiť, že dnes žiaci vedia asi polovicu toho, čo kedysi vedeli na odborných predmetoch. Absolventi priemysloviek kedysi  išli na vysoké školy bez strachu, pretože hravo zvládli  skúšky z ktoréhokoľvek odborného predmetu.

Na škole sa viacej počítalo a rysovalo.

            Strojarina a doprava sú rozdielne odbory, ale sa domnievam, že my sme kedysi žiakom zadávali oveľa ťažšie  úlohy z deskriptívnej geometrie ( konštrukcie kriviek, axonomertické zobrazenia atď... ), ale aj z odboru ( napr. žeriavy, vodné turbíny - Kaplanovu, Pettonovu, spaľovacie motory a iné). Žiaci často odovzdávali výkresy formátu A1.

            Nech  už učíte menej či viac, nech sa učíte menej či viac , zachovajte si v srdci  radosť z práce, obdiv k  technike a predovšetkým lásku k ľuďom aspoň ďalších dvadsaťpäť rokov !