6. Ing. Anna Odnogová: Aby sme na seba nezabudli

            Ako učiteľka som nastúpila na školu 1.9.1974. Prijímal či, lepšie povedané, neveľmi rád ma prijímal pán zástupca Baláška, pretože z priemyslovky na Fajnorovom nábreží bol zvyknutý na prevažne mužský pedagogický zbor, hlavne keď išlo o učiteľov technických predmetov.

             V kútiku duše som sa bála atmosféry v škole, o ktorej som si myslela , že razí heslo :“Only men !“ O to príjemnejšie prekvapenie ma čakalo v zborovni : Rút Jónová slovenčinárka, pani Rút, ako ju mnohí kolegovia volali.

            Hneď, ako som prišla, milo ma privítala a potykala si so mnou. Dodnes zostala pre mňa  typom ideálnej profesorky- milá, ohľaduplná, ochotná pomôcť, nikdy žiadne klebety. Každý si ju zapamätal podľa to jej milého : „ Hej!“ namiesto „Áno“. Sedela pri ďalšej pokojnej rozvážnej dáme, pani Magde Kinkovej - dejepisárke, ktorá ešte niekoľko rokov po odchode pani Rút pedagogicky pôsobila.

            Postupne so sa oboznamovala s ostatnými kolegyňami: vždy  elegantná Ing. Ljuba Dobrotková, fundovaná ekonómka, ktorú diaľkári pre jej náročnosť poctili najvydarenejšou prezývkou na škole : Satanella marketing.

             Pani prof. Irenka Hubacseková, rozvážna pani, nikdy nemala rada dlhé reči, preto si podaktorí mohli niekedy myslieť, že sa na nich príkro obracia. Ale ona bola  veľmi racionálna a nepovedala viac slov, ako bolo treba. Bola vynikajúca kuchárka, všetky ( vtedy) mladšie kolegyne sme si zapisovali jej recepty. Jej recept na tvarohové pagáče má bezpečne každá kolegyňa, dokonca aj tie, ktoré prišli po mne. Mala záhradu a vždy vyzdobila zborovňu kvetmi.

            Danka Jursová, ruštinárka, vždy pekne oblečená, jemná, všetci ju volali Cibinka. Na škole bol aj jej manžel Ing. Michal Jursa, okrem učiteľského povolania bol medzinárodným futbalovým trénerom. Neskôr obaja odišli zo školy. Zo žien z pôvodného zboru si spomínam ešte na ruštinárku Dorku Majtásovú a na Hanu Korbellovú, ktorá síce zostala pri delení na Fajnorovom nábreží, ale neskôr učila matematiku až do odchodu na dôchodok na Kvačalovej ulici.  Rada si spomeniem na Oľgu Bergerovú - techničku  z presvedčenia, odborníčku a vedúcu predmetovej komisie.

            Ešte na jednu kolegyňu nemôžem  nespomenúť - bola  služobne najstaršia ,hoci bola reálne mladšia ako tí, ktorí prešli z Fajnorovho nábrežia - Katka Gogová totiž učila aj na základnej škole, ktorá predtým  bola v našej budove. Keď  vznikala naša škola prestúpila do novovznikajúceho profesorského zboru a učila u nás, až kým sa nestala metodičkou ruského jazyka.

            Okrem zástupcu Ing. J. Balášku prešiel na Kvačalovu ulicu aj dnes už nebohý pán zástupca - slovenčinár -Jozef Štrbák. Bol poriadne zavalitý, rád si poriadne zajedol, ale nikdy o svojej postave nehovoril ako o tučnej - mal „dôstojnú“ mužskú postavu. Keď som ja prišla na školu, chodil už pomaly a obozretne.  Kanceláriu mal v závetrí ( dnes je tam riaditeľňa ), kde si mohol po obede v hlbokom kresle aj „odpočinúť“. Mal veľmi hlboký hlas a dobre ho počuli žiaci aj učitelia . Po zazvonení prichádzal do zborovne so slovami : „ Náhle zazvoniac, triednu knihu zoberiem a učiť sa poberiem.“

Rád dával rady mladým profesorom:

„ Najprv prísne, potom môžete (keď máte z čoho ) zmierniť. Naopak nič nedosiahnete!“

„ Dobrý profesor má ruku na kľučke triedy, keď zvoní.“ ( Mnohí učitelia  polohlasne dodali : „ Ale po hodine!)

            Bol starší ako väčšina kolegov, a preto sa mu všetci zdali veľmi mladými. Veľmi citovanou sa stala jeho povestná veta, ktorú predniesol na 50. narodeninách Lacka Hanajíka:

„To je už len svet! Dnes už každý sopliak má päťdesiat rokov!“

            Druhý pán zástupca Ing. Ján Baláška mal na starosti okrem iného kontrolu podkladov na klasifikačnú poradu od triednych profesorov. V čase , keď neboli kalkulačky, vypočítať všetky priemery  a vyplniť všetky výkazy trvalo veľa hodín. Nestačilo vypočítať priemer triedy a vyčísliť vyznamenaných či prepadajúcich. Vykazovali sme prospech aj podľa pôvodu, teda koľko žiakov robotníckeho pôvodu prospelo s vyznamenaním atď.

            Hlavne pre učiteľov humanitných predmetov bolo postrachom vypočítať absenciu triedy, pretože sa to vypočítavalo podľa jednotlivých príčin absencie (napr. choroba, vojenské, rodinné dôvody) a vychádzalo sa zo všetkých odučených hodín v triede. Veľmi prísne kontroloval správnosť údajov a mnohí museli aj niekoľkokrát opravovať výkazy. Aj jemu však dobre padlo požičať si odo mňa kalkulačku, keď sa mi ju konečne podarilo z cudziny získať.

            V tom čase bolo zvykom, že nastupujúceho učiteľa uvádzal do  školskej praxe starší kolega. Mojím uvádzajúcim učiteľom bol Ing. Štefan Pavlík, neskôr pracoval v školskej inšpekcii. Pamätám sa, že bol istý čas v armáde a vyžadoval od žiakov , aby pri pozdrave stáli pekne „v pozore“ pri laviciach.

            Dobre si pamätám na jedného z najlepších učiteľov, akých som tu stretla - bol to Ing. Paľo Gajdoš, dobrý priateľ Lacka Hanajíka. Odborník, trpezlivý, zanietený učiteľ, ktorý mal rád študentov. Škoda, že odišiel niekoľko mesiacov po mojom príchode.

            Musím spomenúť aj ďalších, ktorí už nie sú žiaľ medzi nami:

- Ing. Milan Hutta, autor viacerých učebníc, veľký propagátor problémového vyučovania, veselý človek, ktorý mal rád „ ostrejšie vtipy“. Odišiel zo školy v čase, keď odišli viacerí muži. Niektorí odišli z osobných dôvodov, iní preto, lebo v praxi mali lepšie finančné zabezpečenie ako v škole - Edko Haluška, učil matematiku a technické kreslenie, bol to dobrotivý , pokojný starší pán a Ing. V. Dobrovodský, ktorý  bol strojný inžinier.

            Ak si pozriete zoznam učiteľov, ktorí učili na tejto škole za 25 rokov dopracujete sa k číslu, ktoré je vyššie ako 100. Spomínajme  na všetkých pri príležitosti výročia školy, lebo nebolo medzi tými menami ani jedného, ktorý by nezanechal stopu v našej pamäti.

            Zámerne som si celkom nakoniec nechala Lacka Hanajíka. Som rada, že je stále medzi nami a  tvorí prirodzený most medzi  generáciou „ otcov zakladateľov“ a mladšou učiteľskou generáciou.